Prečo je silový tréning pre deti dôležitý: Benefity, ktoré podporujú zdravý rast a výkon.

Prečo je silový tréning pre deti dôležitý: Benefity, ktoré podporujú zdravý rast a výkon.

  • Silový tréning má u detí mnoho benefitov a obavy z možných rizík sú neopodstatnené.
  • Silový tréning zvyšuje hustotu kostí a znižuje riziko zlomenín.
  • Redukcia tuku, nárast svalovej hmoty a dlhodobé epigenetické výhody (nižšie “nasýtenie” tukových buniek)
  • Pozitívny vplyv na pamäť a reakcie.
  • Prevencia zranení: Posilnenie svalov, šliach a kĺbov, na ochranu pred preťažením.
  • Rastový špurt: Riešenie problémov ako Osgood Schlatter syndróm (bolestivosť kolien) a Sever’s disease (bolesť päty) vhodným tréningom.
  • Vyhýbajme sa preťažovaniu a neprimeranému prístupu.
  • je dôležité vytvoriť podmienky pre zdravý vývoj a pozitívneho vzťah k pohybu na celý život.

V našom tréningovom centre Health&Performance sa zameriavame na rozvoj detí prostredníctvom prístupu LTAD (Long Term Athlete Development). Tento metodický rámec je vo svete už dlhé roky bežnou praxou, no u nás je stále relatívne neznámy. Preto sa ho snažíme priblížiť širokej verejnosti prostredníctvom workshopov, ktoré zároveň otvárajú priestor pre diskusiu medzi trénermi a rodičmi na Slovensku.

Jednou z najčastejšie rozoberaných tém v tréningu detí je, či je pre nich silový tréning vhodný a kedy s ním začať. Zároveň sa otvárajú otázky o tom, ako efektívne zapojiť silový tréning detí do športových programov. Veľká časť rodičov a trénerov rôznych športov má obavy, že silový tréning môže deťom ublížiť. Tieto obavy však nie sú opodstatnené. Pozrime sa preto na benefity silového tréningu pre deti a na dôvody, prečo by mal byť súčasťou každého športového programu, či už ide o tenisový tréning, futbalový tréning detí alebo iný pohybový tréning pre deti.

“V súčasnosti sa všeobecne uznáva, že tréning s odporom je bezpečný a účinný, ak je predpísaný a pod dohľadom kvalifikovanej dospelej osoby.” (R.S. Lloyd et al., 2012, 2014)

Hlavné výhody silového tréningu pre deti:

  • Silnejšie a zdravšie kosti, pre zdravý vývoj detí: Silový tréning detí stimuluje rast kostného tkaniva, zvyšuje hustotu kostí, znižuje riziko zlomenín pri raste detí a vytvára zásoby mineralizácie do budúcna. Tento proces zabezpečuje zdravý pohyb deťom a podporuje ich rozvoj pohybových schopností. Dávame tým deťom dobrý základ v boji s osteoporózou.
  • Lepšia telesná kompozícia: Ako ukazujú mnohé výskumy, silový tréning má najväčší efekt na telesné zloženie. Týmto vieme vo veľkej miere nastaviť aj epigenetickú výhodu do budúcna, keďže počet tukových buniek redukovať nevieme, zmenšovať vieme iba ich objem.
  • Zlepšenie pamäti a reakčných schopností: Silový tréning pozitívne vplýva na kognitívne schopnosti.
  • Prevencia zranení: Posilnené svaly, šľachy a kĺby lepšie odolávajú preťaženiu a zraneniam. Keď sú deti bez zranení, sú pripravené podať plný výkon v tréningu aj v zápase.

Ako silový tréning pomáha deťom počas rastového špurtu a prevencii bolesti.

Stretávate sa u detí s bolesťami kolena alebo päty v období dospievania? Silový tréning dospievajúcich detí je práve v období rastového špurtu jedným z kľúčových aspektov, ktoré sú nevyhnutné na budovanie pevných kostí. Pri tlaku a ťahu, ktoré pôsobia cez svaly a šľachy na kosť, dochádza k prestavbe kostného tkaniva.

Ak je vaše dieťa alebo zverenec v období rastového špurtu, je veľmi pravdepodobné, že sa stretne s niektorým z ochorení pohybového aparátu, ktoré sú pre toto obdobie typické.

Bežné ochorenia pohybového aparátu počas rastového špurtu u detí:

  • Osgood-Schlatter: Zápal v časti tesne pod kolenom, kde sa šľacha z jabĺčka pripája k píšťale v mieste nazývanom tibiálna tuberozita. Kosti rastú na koncoch v blízkosti kĺbu, táto oblasť sa nazýva rastová platnička.V období, keď dieťa ešte rastie sú tieto oblasti rastu namiesto kosti tvorené chrupavkou. Tým, že chrupavka nie je pevná ako kosť, vysoká miera záťaže môže spôsobovať, že bude rastová platnička bolieť a opúchať v dôsledku jej podráždenia.Pomáha: ľadovanie, fasciálne uvoľnenie quadricepsu a lýtkových svalov, izometrické cvičenia.
  • Sever’s disease (Calcaneal Apophysitis): Prejavuje sa bolesťou v oblasti pätovej kosti. Ide o zápal koncovej časti pätovej kosti blízko rastovej chrupavky.Pomáha: strečing lýtkových svalov, posilňovanie plantárnej flexie, uvoľňovanie mäkkých tkanív.

Pri týchto typoch chorôb je dôležité, aby sme my rodičia aj tréneri vedeli pri prejavoch bolestí pohybového aparátu detí vhodne reagovať, napr:

  • Zníženie a v niektorých prípadoch úplné vynechanie špecifických tréningov, skokov a intenzívnych behov.
  • Náhradou týchto aktivít silovými cvičeniami.
  • Zmiernenie napätia pomocou vhodných cvičení na flexibilitu alebo fasciálne uvoľňovanie jednotlivých svalových partií napríklad pomocou foam rollingu.

V tomto období je dôležité byť trpezlivý a obetovať často aj niekoľko mesiacov, v ktorých sa budeme vo väčšej miere venovať individuálnejšiemu prístupu detí na tréningoch. Týmto “prežijeme” náročné obdobie, ktoré je len etapou v kariére alebo živote nášho mladého športovca.

Vyhnite sa extrémnym prístupom k silovému tréningu detí: Bezpečné a efektívne metódy

Pri prístupe k silovému tréningu detí sa stretávame s dvoma extrémami:

  1. Vyhýbanie sa silovému tréningu: Na jednej strane sa silovému tréningu tréneri alebo rodičia úplne vyhýbajú, lebo majú strach, že by tým mohli svojim zverencom ublížiť – zraniť sa alebo spomaliť/zastaviť rast. Je to však práve opačne. Našich zverencov týmto pred zraneniami chránime a budujeme u nich aj silnejší a zdravší pohybový aparát  (organizmus) a do budúcna dávame dobrý základ napríklad aj v boji s osteoporózou.
  2. Prístup ako k dospelým: Na druhej strane sú tréneri alebo rodičia, ktorí si neuvedomujú dôležitosť postupného zaťažovania a primeranosti k ich aktuálnemu biologickému veku. V tréningu detí pristupujú ako k mini dospelým a prístupy aj metódy na tréningoch veľmi často vyzerajú ako u skúsených profesionálov.

Cvičenia majú mať jednoduchý charakter a majú zodpovedať aktuálnej úrovni jednotlivca. Najmä v období dospievania sa môže stať, že deti budú mať problém vykonať cvičenia, ktoré dovtedy zvládali s ľahkosťou. Dôvodom je rastový špurt a zmeny jednotlivých telesných parametrov ako napríklad pribúdajúca hmotnosť alebo zmena dĺžky končatín. Neberme to ako pokles výkonnosti, paradoxne, napr. pri zhybe so zvýšením telesnej hmotnosti musia prekonávať väčší odpor, ako keď boli ľahší. Tým pádom sa môže prehliadnuť aj zlepšenie v tomto cvičení a zlou interpretáciou môže dôjsť k zníženiu sebavedomia u detí alebo úplnej strate záujmu o šport.

V najbližších blogoch k tejto téme si povieme niečo bližšie o prístupe LTAD-long term athlete development, ktorý zahŕňa princípy využiteľné v rôznych športoch, ako je napr. aj futbalový tréning detí či tenisový tréning detí a pristupovaní v jednotlivých obdobiach podľa veku.

Stále sa pozerajme v prvom rade na zdravotnú stránku našich detí a mládeže. Keď budú zdraví a bez zranení, budú môcť v konečnom dôsledku odtrénovať viac tréningov a odohrať viac zápasov. Našim hlavným cieľom by malo byť, aby deti zostali pri športe čo najdlhšie a vytvorili si pozitívny vzťah k pohybu – od kolísky.

Marián Pitel
Health&Performance